Silniki elektryczne DC otaczają nas na co dzień

Silniki elektryczne DC otaczają nas na co dzień

Jeśli szukasz silników prądu stałego, odwiedź ten adres.

Dużo rzeczy, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, aby działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, olbrzymie bądź małe, te silniki zmieniły nasze życie, tymczasem przeciętny człowiek przeważnie nie ma świadomości tego, jak są one skonstruowane ani jak funkcjonują te urządzenia.

Silniki elektryczne prądu stałego – co powinno się wiedzieć?

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od nieomal dwóch wieków i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich opracowania, późniejszych usprawnień i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w różnego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty uznanych inżynierów połowy XIX w., jak m.in. Moritz Jacobi, Zénobe Gramme czy Thomas Edison. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze stojana, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora, rotora i szczotek. Współcześnie na co dzień używane są również silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które ze względu na brak tej dość awaryjnej części, są uznawane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są po prostu cenione za wysoką niezawodność, jak również bezgłośną pracę.

Silniki elektryczne na prąd stały nie tylko do specjalistycznego wykorzystania

Stwierdzenie, iż silniki prądu stałego są używane praktycznie wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD/DVD czy też korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki na prąd stały są podzespołem sterowanych na odległość pociągów i samochodzików, czyli zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które pewnie damy również naszym potomkom. Silniki tego typu znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych gałęziach przemysłu, np. produkcyjnej, budowlanej czy wydobywczej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne będą powszechne, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ napędzają tak chętnie używane segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Silniczków prądu stałego używają też pasjonaci elektroniki do realizacji własnych zautomatyzowanych projektów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

Choć silniki DC o niewielkiej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach dla hobbystów czy z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od renomowanych światowych marek.

Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]