Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Potrzebujesz obrączkek Kraków? Wejdź na obraczki.net.pl.

Dla większości dzień ślubu jest niezwykle wzruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta łączy nowożeńców na zawsze, a symbolem ich uczucia, oddania i wierności są obrączki.

Obrączki ślubne – część obrzędu ślubu od XIII w.

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, w związku z tym mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset stuleci przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego przekazanie żonie pierścienia stało się elementem obrzędu ślubu. Panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilka stuleci później, o czym jednakże mało osób wie. I choć uprzednio zdarzało się, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyrywali się na wojenne eskapady, jednakże tradycja ta rozpowszechniła się szerzej w XX w., a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, że wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której powinien być wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w wielu państwach, jak na przykład we Francji, we Włoszech, w Szwecji albo w Turcji, nakłada się je na lewą dłoń, którędy wedle starych zabobonów biegnie mityczna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni przymierzają oraz wybierają obrączki ślubne razem, jednakże tradycja powiada, iż kobieta nie powinna ich kupować, ponieważ jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – dodaj cytat, datę ślubu lub imiona małżonka

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się subtelniejszym wzornictwem. Na przestrzeni wieków sporządzano je z rozmaitych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (jak żelazo czy mosiądz) uosabiające moc miłości. Dzisiaj do ich wykonania używa się przede wszystkim platyny i złota, które są symbolem ufności wobec małżonka. Naturalnie, są one też nierzadko inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal przeważnie nabywane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie oraz subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa typy złota (np. różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą też często usługę grawerowania artystycznego. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka albo istotny dla małżonków cytat.

Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]