Dlaczego izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest ważna

Dlaczego izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest ważna

Fundamenty to podstawa każdej nieruchomości. Już w trakcie stawiania budynku należy zatroszczyć się o to, aby konstrukcja była wytrzymała. Znakomite właściwości wykazuje izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Sprawdźmy zatem przed czym chroni tego typu izolacja.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – stop wyziębianiu konstrukcji

Czynniki zewnętrzne bardzo oddziałują na konstrukcję budynku. Niekorzystne skutki przynosi zwłaszcza oddziaływanie wód gruntowych, co może być przyczyną wyziębiania nieruchomości. Mokre fundamenty powodują, że spada poziom izolacji termicznej, a tym samym ogrzewanie generuje duże koszty. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest najpopularniejszą formą hydroizolacji, która zabezpiecza dom przed niszczącym działaniem wody oraz tzw. podciąganiem kapilarnym. Wykorzystuje się ją tak w budynkach użytkowych, jak i produkcyjnych. Podstawę budynku osłania się za pomocą różnych rodzajów izolacji. Ciężką izolację stosuje się na bardzo wilgotnych terenach, czyli tam, gdzie mamy do czynienia z tzw. wodą naporową. Natomiast znacznie częściej stosowana jest lekka izolacja, pomagająca ochronić fundamenty przed wodą opadową.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – zleć prace specjalistom

Istnieją różne techniki izolacji – na zewnątrz i od wewnątrz. Wykorzystuje się do tego różnorodne elementy budowlane, takie jak tzw. lepiki, zaprawy cementowe, zaprawy hydroizolacyjne czy dyspersje akrylowe. Nie zapominajmy o tym, że skuteczna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wymaga przygotowania odrębnych projektów dla trudno dostępnych miejsc takich jak kąty, krawędzie i łączenia murów. Dlatego prace najlepiej zlecić specjalistom o renomowanej pozycji na rynku – tylko wtedy będziemy pewni, że nieruchomość jest odpowiednio chroniona przed działaniem wody.