Izolacja pionowa i pozioma – chroń nieruchomość przed wilgocią

Izolacja pionowa i pozioma – chroń nieruchomość przed wilgocią

Każdy, kto decyduje się na budowę domu, chciałby, aby jak najdłużej jego stan był idealny. Nie stanie się to jednak prawdopodobne, jeśli nie zostanie zrobiona odpowiednia izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja rewelacyjnie chroni przed wilgocią na ścianach, dzięki czemu sprawia, że są one odporne na powstawanie plam, a w budynku nie roznosi się zapach wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz znaczenie

Jednym z objawów nieskutecznej izolacji budynków okazuje się być zawilgocenie murów. Do tego dodać należy puchnące tynki oraz przytoczone we wstępie plamy, które w zdecydowanej większości przypadków wypatrzeć można w piwnicy oraz na parterze. Tego typu problemy wyjątkowo często obserwuje się w tych nieruchomościach, których fundamenty zrobiono z czerwonej cegły. Bez żadnego znaczenia jest to, czy chodzi o budynki wybudowane bardzo dawno, czy te nowe. By zrekonstruować brakującą lub źle wykonaną izolację poziomą, należy ustalić do jakiej wysokości musi ona sięgać, a potem na każdym metrze bieżącym ściany wykonać około 10 nawiertów biegnących na skos. Następnie wykonane otwory trzeba wypełnić stosując do tego celu odpowiedni roztwór, który ma działanie uszczelniające. Ma on właściwości higroskopijne, na skutek czego efektywnie uszczelnia fugi i uniemożliwia przedostawanie się wody w górne części murów. By jednak izolacja o charakterze poziomym okazała się skuteczna, konieczne jest również odtworzenie izolacji pionowej – w takim przypadku powinno się w pierwszym etapie usunąć tynki, które uległy zawilgoceniu, wyczyścić ścianę, pogłębić fugi, a następnie pokryć wszystko substancją izolującym. Ostatnim etapem prac jest ocieplenie ścian polistyrenem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją wykonać?

Przygotowanie hydroizolacji nieruchomości najrozsądniej jest powierzyć doświadczonej firmie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wówczas można mieć pewność, że prace będą wykonane we właściwy sposób, a izolacja się sprawdzi.