Na co trzeba zwracać uwagę, wykonując projekty domów energooszczędnych?

Na co trzeba zwracać uwagę, wykonując projekty domów energooszczędnych?

Projekty domów energooszczędnych. Kompleksową pomoc fachowców w tym zakresie uzyskasz w tym miejscu

Od pewnego czasu bardzo dużo uwagi poświęcamy oszczędzaniu energii. Doskonale wiemy już, że wiele źródeł energii jest zalicza się do nieodnawialnych, co nakłada na nas obowiązek ograniczenia ich zużycia. Z kolei ograniczone zużycie energii zawsze oznacza mniejsze rachunki. Właśnie z tego powodu powstała idea domów energooszczędnych, które dzisiaj cieszą się zwiększającą się popularnością.

Projekty domów energooszczędnych – kiedy budynek uznać można za energooszczędny?

Znaczącą cechą w przypadku domów energooszczędnych jest wielkość – im dom ma mniejsze rozmiary, tym mniejsze będą powstawały straty ciepła. Dlaczego tak się dzieje? Jest to efekt powierzchni przegród, które musi pokonać ciepło. Jeżeli zależy nam na tym, aby wydatki na ogrzewanie nie były bardzo wysokie, koniecznie trzeba postawić na dom o dość niewielkiej powierzchni. Nie należy jednocześnie zapominać, że powierzchnia przegród zależy także od tego, jaki kształt ma bryła domu. I w tym wypadku zasada jest bardzo prosta – im bardziej zwarty kształt ma bryła domu, tym bardziej jest on energooszczędny. Wpływ na energooszczędność domu mają też okna. W domach określanych jako energooszczędne nie wolno umieszczać ogromnych tafli, które ciągną się od podłogi aż do samego sufitu. Okna są bowiem zawsze potencjalnymi miejscami, przez które ciepło może przedostawać się na zewnątrz. Takie wielkie okna można wykorzystywać wyłącznie od strony południowej, która jest silnie nasłoneczniona. Niedopuszczalne jest w domach energooszczędnych montowanie dużych okien od północnej strony. Osoby, które nie chcą jednak rezygnować z wielkich okien, muszą postawić na te, których średni parametr przenikania ciepła ma niską wartość.

Projekty domów energooszczędnych – czy domy z drewna zapewniają ograniczone zużycie energii?

Domy z drewna także mogą być domami energooszczędnymi. Wszystko uzależnione jest bowiem od zaprezentowanych wyżej elementów. Stawiając na niezbyt duży rozmiar, odpowiednią bryłę nieruchomości i dobrze dobrane okna, można mieć pewność, że straty ciepła będą na poziomie zadowalającym.

Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: [email protected]