Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Jeśli potrzebujesz szalunków Kraków, koniecznie odwiedź tę stronę

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Głównie używa się ich w przypadku wylewania murów z betonu – wówczas są one konieczne do tego, żeby właściwie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się także w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie otworów na bramy, okna oraz drzwi. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i gdzie mogą nabyć je inwestorzy.

Rodzaje szalunków

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z grubych sklejek scalonych ze sobą gwoździami czy też drewnianych desek, którą można użyć powtórnie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większa część wykonawców oraz inwestorów decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane z metalu, sklejki lub drewna, a także łączyć w sobie dwa a nawet trzy surowce. Najczęściej jednakże wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a całą konstrukcję łączą łączniki, narożniki, głowice ze aluminium bądź stali i belki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy warto?

Firmy na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi mają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które zazwyczaj oferują inne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających postawić jeden obiekt. Kupno wszelkich elementów koniecznych do złożenia szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Dużo lepszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]