Sklejka szalunkowa – jak się ją wykorzystuje?

Sklejka szalunkowa – jak się ją wykorzystuje?

Dowiedz się, gdzie nabyć sklejki szalunkowe

Deski szalunkowe to podstawowy moduł szalunków. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski z drewna lub płyty wytworzone z innego surowca, jednakże na ogół wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc postawić obiekty z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki są również wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na utworzenie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Kiedyś w szalunkach z reguły używane były deski z bloków drewna. Te jednak były kosztowne, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – przede wszystkim niezbyt dobrze radziły sobie z zawilgoceniem. W związku z tym dziś wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z wielu gatunków drewna – przeważnie z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi często wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Spółki budowlane posiadają zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z częściami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę domu lub garażu na własną rękę, nie ma konieczności kupowania wszystkich części szalunków – można je wypożyczyć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Prócz samych desek, firma oferuje również wynajem innych akcesoriów potrzebnych do ustawienia szalunków – między innymi łączników i głowic.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]