Zalety drzwi drewnianych

Zalety drzwi drewnianych

Choć w sklepach dostępnych jest mnóstwo drzwi wyprodukowanych z najróżniejszych materiałów (na przykład z metalu czy tworzyw kompozytowych), to największym uznaniem wytwórców i klientów szczycą się nadal drzwi drewniane. Rzecz jasna nie może to zaskakiwać, bowiem ich różne plusy powodują, iż okażą się świetnym wyjściem tak wszędzie, gdzie ważna jest funkcjonalność, jak i w pomieszczeniach, w których istotniejsze są względy estetyczne. Dobrze wykonane drzwi drewniane są bowiem solidne oraz doskonale wyglądają, zaś ich eksploatacja nie sprawia żadnych problemów. Jak jednak robione są drzwi drewniane? O jakich rzeczach nie zapominać przy ich wyborze?

Jakie gatunki na drzwi drewniane?

Do wyrobu drzwi mogą być wykorzystywane różne rodzaje drewna. Najczęściej jednak używane bywa drewno sosnowe, bo jest stosunkowo wytrzymałe, a ponadto niedrogie, niezbyt ciężkie i niesprawiające problemów przy przygotowaniu. Oprócz tego stosowane są szczególnie inne drewna krajowe – na przykład buk czy dąb. Rysunek drewna z sosny nie nadaje się jednak do wszystkich pomieszczeń – z tego względu drzwi drewniane obkładane są obłogami z rozmaitych gatunków, zarówno tych z Europy, jak i egzotycznych. Decydują one jaki będzie wizerunek danego modelu i umożliwiają dopasowanie go do różnych mebli czy dodatków.

Różne modele drzwi drewnianych

Drzwi drewniane są nierzadko kupowane także z uwagi na to, iż (w przeciwieństwie do drzwi wyprodukowanych z materiałów syntetycznych) mogą być montowane też w tradycyjnie zaaranżowanych pomieszczeniach i w czasie odnawiania obiektów wpisanych na listę zabytków. Dla wielu klientów bardzo istotne jest także to, iż drzwi drewniane można wyprodukować według wskazówek klienta, dopasowując je do jego upodobań oraz cech przestrzennych lokalu – a to będzie oczywiście niemożliwe dla modeli z metalu oraz z coraz bardziej lubianych tworzyw syntetycznych.