Co zamiast laserowej korekty wzroku? O ortokorekcji

Co zamiast laserowej korekty wzroku? O ortokorekcji

Szukasz więcej wiadomości dotyczących ortokorekcji? Zajrzyj na voigtklinikaoka.pl/uslugi/ortokorekcja/

Czy korzystanie z okularów przy krótkowzroczności to konieczność? Tak, ponieważ przy niewielkiej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą okazać się niepotrzebne, gdy postanowimy postawić na ortokorekcję.

Ortokorekcja – metoda modelowania kształtu rogówki

Krótkowzroczność oraz astygmatyzm to problematyczne wady wzroku, które są w stanie zauważalnie obniżyć jakość życia. Można je skorygować przy użyciu lasera, jednak mnóstwo osób nie decyduje się na zabieg tego typu z lęku przed ingerencją lasera lub po prostu ze względów finansowych. Nie znaczy to natomiast, że są one zasadniczo skazane na zakładanie okularów i obserwowanie sukcesywnego pogarszania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i zahamować jej rozwój stosując ortokorekcję – niechirurgiczną, bezpieczną, a – przede wszystkim – skuteczną procedurę polegającą na modelowaniu kształtu rogówki w czasie snu. Jak to przebiega? Gdy osoba, która założyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki oddziałują na nabłonek rogówki, zmieniając jej kształt przez właściwe jej spłaszczenie w następstwie czego usuwają przyczynę wady wzroku. Działanie ortosoczewek jest odczuwalne często już po pierwszej nocy od ich pierwszego zastosowania. Wypada jednak zaznaczyć, że nie jest to działanie permanentne jak w przypadku laserowej korekty wzroku. Efekt utrzymuje się wyłącznie przy regularnym korzystaniu z ortosoczewek i, naturalnie, restrykcyjnym stosowaniu się do porad lekarza prowadzącego, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do powikłań. Poprawa kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest całkowicie odwracalna – po przerwaniu zakładania szkieł ortokorekcyjnych rogówka wraca samoistnie do swego wcześniejszego kształtu.

Kto może skorzystać z metody ortokorekcji?

Krótkowzroczność to wada, której doświadczają ludzie w każdym wieku, także kilkulatkowie. Dobrą wiadomością jest zatem to, że soczewki ortokorekcyjne mogą stosować dzieci powyżej 7 roku życia, dzięki czemu każdego dnia mogą cieszyć się pełną aktywnością, tak samo jak ich przyjaciele bez wad wzroku. Warto jednakże wiedzieć, iż ortokorekcja nie jest możliwa przy krótkowzroczności większej niż -8 dioptrii. Kształt rogówki każdej osoby jest inny, w związku z tym soczewki używane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po sporządzeniu topografii rogówki oraz dokładnym zbadaniu jego wzroku. Znanych jest kilka przeciwwskazań do ortokorekcji, to m.in. stożek rogówki i infekcja oka.

Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]