Kiedy urolog może zlecić biopsję gruczołu krokowego?

Kiedy urolog może zlecić biopsję gruczołu krokowego?

Niezbędne informacje w temacie biopsji fuzyjnej. Przekonaj się!

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem wymiarów oraz formy do kasztana jadalnego. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za wytwarzanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą pojawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważne jest jej cykliczne badanie. Daje to możliwość rozpoznania przerostu bądź zapalenia tego gruczołu, a także wczesnego zauważenia niebezpiecznych zmian rakowych. Należy podkreślić, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć ryzyka jego możliwego rozwoju.

Alarmujące symptomy – kiedy udać się do specjalisty?

Panowie po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach pojawiać się u urologa, szczególnie jeżeli zauważyli niepokojące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak np. problemy w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, trudności z erekcją oraz ejakulacją, jak również przerywany strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza duże prawdopodobieństwo rozwoju raka. By natomiast mieć absolutną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna prostaty – co warto wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się tylko obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem trwającym na ogół ok. pół godziny. Dodatkowo pacjent pozostaje również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, stąd pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Potem patomorfolog analizuje uzyskane wycinki prostaty i ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, alergia na niektóre leki czy mała krzepliwość krwi. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]