Nauka pływania dla niemowląt – co warto wiedzieć

Nauka pływania dla niemowląt – co warto wiedzieć

Rodzice chcą dla swojej pociechy wszystkiego co najlepsze, dlatego dobrze jest zacząć wspieranie rozwoju malucha od pierwszych miesięcy jego życia. Świetnie ten cel spełnia pływanie. Z tego powodu nauka pływania dla dzieci cieszy się coraz większą popularnością. Jednak czy daje to jakiekolwiek pożytki? Od jakiego wieku można z maluchem zacząć chodzić? Spróbujemy odpowiedzieć na te zagadnienia.

Nauka pływania dla niemowląt – kiedy ją zacząć?

Naukę pływania dla niemowląt, której oferty odszukamy bez problemów w większości dużych miast takich, jak Kraków, Warszawa czy Łódź, można zacząć już w 3-cim miesiącu życia pociechy. Konieczne jest jednak wcześniejsze zasięgnięcie porady pediatry, który musi potwierdzić, że w przypadku danego malucha nie występują żadne przeciwwskazania. Nauka pływania to nie tylko ekscytująca zabawa dla malucha, ale też stymulowanie jego prawidłowego rozwoju. Ćwiczenia w basenie wpływają pozytywnie na układ krążenia i układ oddechowy, rozbudowują też układ mięśniowy oraz uczą niemowlęta świadomości własnego ciała. Skutecznie odciążają też układ kostno-stawowy, co w późniejszym czasie ma szczególne znaczenie przy nauce raczkowania oraz chodzenia. Dodatkowo nauka pływania wyostrza spostrzegawczość oraz celowość ruchów, gdyż podczas ćwiczeń prowadzone są rozmaite zabawy, które mają korzystny wpływ na koordynację oko-ręka. Zalicza się do nich chociażby chwytanie zabawki unoszącej się na powierzchni wody. Ćwiczenia odbywające się w grupie równolatków korzystnie oddziałują na rozwój społeczny i emocjonalny niemowlaka. Natomiast pływanie z rodzicami wzmacnia więź emocjonalną, daje poczucie bezpieczeństwa oraz pomaga budować zaufanie.

Nauka pływania dla dzieci – znaczenie ma wykwalifikowany instruktor

Nauka pływania dla dzieci będzie naprawdę efektywna oraz bezpieczne tylko wtedy, kiedy będzie odbywać się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Niezbędne jest posiadanie przez nich stosownego wykształcenia pozwalającego na prowadzenie warsztatów ruchowych z dziećmi.