Coraz więcej osób wykorzystuje swój wolny czas wędrując po górach. Zwykle rozpoczynają od szlaków wyznaczonych w polskich Tatrach, wraz z upływem czasu jednak chcą czegoś więcej. Szukają nowych wyzwań – ich pragnieniem są wyprawy w coraz wyższe partie gór. Otwarte granice sprawiają, że nawet wyprawy na szczyty położone w dalekich od naszego kraju rejonach stają się aktualnie osiągalne.
Wyprawy górskie – jak się zorganizować?
Aktualnie przed miłośnikami górskich wędrówek otworem stoją tak nasze krajowe oraz słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc), ale też najwyższe góry Afryki, Azji czy Meksyku. Z pewnością ogromnym ułatwieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest funkcjonowanie na polskim rynku agencji trekkingowych organizujących wyprawy na Kazbek bądź Elbrus. Rzecz jasna pomoc agencji mnóstwo ułatwia, ale jej pracownicy nie wdrapią się na szczyty za nas. Niezbędna jest sprawność fizyczna, która pomoże nam znieść trwającą wiele godzin wyprawę z naprawdę ciężkim, ważącym nawet piętnaście kilogramów plecakiem z odpowiednim do warunków górskich ubiorem oraz specjalistycznym wyposażeniem.
Wyprawy w góry – jakie wymogi stawiane są uczestnikom?
Od każdego, kto decyduje się wziąć udział w wyprawie górskiej – na bazę pod Annapurną, Pik Lenina, Elbrusbądź Mount Everest – wymaga się wcześniejszej praktyki w podobnych do takich wyprawach, ponieważ im wyżej będziemy się wspinać, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Zdolność posługiwania się czekanem czy przemieszczania się w zespole, którego członkowie nawzajem się zabezpieczają liną – to wymogi, które należy koniecznie spełniać. Nie można zapomnieć też, że trekking wysokogórski to wędrówka o charakterze zespołowym. Liczy się zatem umiejętność pracy w zespole. Podczas wyprawy w góry konieczne jest pełne podporządkowanie się decyzjom, które podejmowane są przez lidera grupy.
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko
Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail:
[email protected]