Bezpieczny leasing – co warto wiedzieć o tej formie finansowania

Bezpieczny leasing – co warto wiedzieć o tej formie finansowania

Leasing bez wątpienia jest jednym z najbardziej lubianych przez przedsiębiorców narzędzi finansowych. Nie powinno to rzecz jasna dziwić, gdyż jego duże zalety powodują, że leasing okazuje się świetnym sposobem pozwalającym na ograniczenie wydatków związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Przede wszystkim z uwagi na to, iż w Polsce ratę leasingu traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak korzystny rzutuje również to, że pozwala on na uzyskanie niezbędnych do działalności firmy aktywów bez konieczności ich kupowania. Na czym dokładnie jednak opiera się leasing? O czym nie należy zapominać stawiając na taką formę finansowania?

Na jakich zasadach opiera się leasing?

Nazwa leasing pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza dzierżawę. W krajach z narodowym językiem angielskim prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, lecz w naszym kraju są to określenia odmienne. Leasing to wypożyczenie przez leasingodawcę określonego aktywu leasingobiorcy, za co ten ostatni deklaruje, że będzie regulować raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zazwyczaj są pojazdy, które zasilają flotę firmy, urządzenia niezbędne do działania przedsiębiorstwa albo sprzęt do punktu sprzedaży. Po zakończeniu leasingu wypożyczone przedmioty muszą być oddane leasingodawcy, a ten zazwyczaj zbywa je w atrakcyjnej cenie.

Korzystny leasing – jak go wybrać?

W ostatnich latach w naszym kraju pojawiło się sporo propozycji leasingu. Ich różnorodność sprawia, że ciężko znaleźć w tej grupie tę najkorzystniejszą – niezbędne w tym celu są właściwe kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy takie posiada, stawiając na leasing, najlepiej zrobimy korzystając z porady fachowca. Przed wyborem leasingu dobrze zatem udać się do doradcy kredytowego, który pomoże znaleźć propozycję odpowiednią dla naszych oczekiwań oraz zagwarantuje, iż leasing rzeczywiście będzie najkorzystniejszym wyjściem.