Funt szterling – gdzie poznać kurs tej popularnej waluty?

Funt szterling – gdzie poznać kurs tej popularnej waluty?

Na topfx.pl poznasz pełną ofertę wymiany funtów.

Funt brytyjski, którego poprawną nazwą jest funt szterling, to jedna z najsilniejszych istniejących walut. Pomimo przynależności z początku do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a potem UE, Wielka Brytania pozostała poza strefą euro i utrzymała swoją historyczną walutę.

Funt brytyjski a Brexit

Na skutek decyzji o Brexicie, który okazał się przeciągłym, ponad 4-letnim procesem, wartość funta w stosunku do dolara oraz euro znacznie zmalała. Było to związane m.in. z ogłoszeniem przez ważne podmioty, w tym instytucje finansowe, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co groziło zmniejszeniem się ilości miejsc pracy, a pośrednio również spadkiem przychodu krajowego brutto. Odrabianie znacznego spadku wartości funta szterlinga z 2016 r. odbywa się stosunkowo powoli i przy dość znacznych wahaniach wartości waluty. Kolejną przeciwnością w tym procesie stała się bessa z 2020 r. spowodowana długim zamknięciem angielskiej gospodarki w czasie pandemii wirusa COVID-19. Warto jednakże zauważyć, iż funt brytyjski to wyjątkowo silna waluta, obecna na Starym Kontynencie już od dziewięciu wieków, która w samym tylko XX w. przezwyciężyła duże spadki spowodowane odwołaniem powiązania funta ze złotem, dewaluację z 1949 r. czy słynny atak spekulacyjny określany mianem “Czarnej środy” z 1992 r.

Wykresy kursu funta są na stronie kantoru internetowego

Funt brytyjski pozostaje dla Polaków ważną walutą, w której w dalszym ciągu ochoczo inwestują swój kapitał. Dzieje się tak w głównej mierze z tej przyczyny, iż mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, dziesiątki tysięcy pracujących tam rodaków nie przewiduje powrotu do kraju i nieustannie wspomaga finansowo swoich krewnych w Polsce. Bieżący kurs funta śledzi wobec tego ogromna grupa rodaków. Poszukuje ona przede wszystkim rzetelnych komunikatów nie tylko o przeliczniku tej waluty na euro albo złotówki, ale nieraz także danych historycznych sięgających nawet dziesięciu lat wstecz. Takie informacje dostępne są między innymi na stronach kantorów online, które aktualizują kurs co parę sekund. Dostęp do najświeższych informacji pomaga również obeznanym inwestorom zlecać kupno waluty po rentownym kursie.