Twoi kontrahenci są nieterminowi? Może czas przejść na metodę kasową?

metoda kasowa

Przedsiębiorcy najczęściej rozliczają się z fiskusem za pomocą metody memoriałowej, według której obowiązek zapłaty podatku VAT pojawia się w momencie wystawienia faktury za wykonanie usług bądź sprzedaż towaru. Niestety w takim przypadku urząd skarbowy nie wnika czy zapłata od kontrahenta pojawiła się na rachunku rozliczeniowym płatnika VAT. W przypadku metody kasowej rozliczenie podatku od towaru i usług wynika nie wcześniej niż po otrzymaniu płatności od kontrahenta.

Z metody kasowej może korzystać większość krajowych przedsiębiorców

Brak wniesienia opłat w terminie to nie rzadkość. Osoby prowadzące działalność gospodarczą co rusz znajdują się w położeniu, gdy muszą kilkukrotnie monitować kontrahenta odnośnie zapłaty za sprzedane towary bądź zrealizowane usługi. Gdy to zdarza się notorycznie, nawet świetnie radząca sobie firma może stracić płynność finansową, nie opłacić wszystkich podatków w wyznaczonym terminie i w efekcie dostać od urzędu skarbowego bolesną grzywnę. Na szczęście tak zwani mali przedsiębiorcy, innymi słowy firmy których przychód ze sprzedaży w roku poprzedzającym nie przewyższył wraz z podatkiem 2 milionów euro, mogą skorzystać z metody kasowej odkładając tym samym termin rozliczenia podatku do chwili otrzymania opłaty od kontrahenta. Mając na względzie przytoczony powyżej limit z rozliczenia metodą kasową może skorzystać zdecydowana większość polskich właścicieli firm, niemniej jednak powinni oni mieć świadomość, że korzystanie z tej formy rozliczenia działa także w odwrotnym kierunku. Tym samym gdy sami mają trudność z dochowaniem terminów opłat, nie będą mogli potrącić podatku VAT z faktury zakupowej do czasu aż nie uiszczą stosownej należności. O zamiarze przejścia na metodę kasową należy powiadomić urząd skarbowy dostarczając druk VAT-R. Nieodzowne jest też przejście na rozliczenie podatku VAT w systemie kwartalnym oraz odpowiednie opisanie każdej wystawionej faktury dopiskiem “metoda kasowa”.

Dlaczego biura rachunkowe odradzają średnim biznesom metodę kasową?

Biura rachunkowe nierzadko odwodzą mniejszych przedsiębiorców od rozliczania metodą kasową podatku VAT. Przeważnie powodem tego jest po prostu kwestia codziennego kontrolowania otrzymywanych płatności związanych z działalnością gospodarczą. Metoda kasowa zmusza przecież do skrupulatnego ich pilnowania, by nie przeoczyć terminu rozliczenia podatku. W przypadku przedsiębiorstw wystawiających miesięcznie nie więcej niż kilkanaście faktur nie powinno być z tym kłopotu. Tymczasem już przy kilkuset fakturach kontrola przelewów wpływających na rachunek firmowy może pochłaniać nawet parę godzin dziennie. Dla takich firm najlepszym rozwiązaniem, które umożliwia oszczędność czasu oraz minimalizację niebezpieczeństwa omyłek przy księgowaniu, jest korzystanie z oprogramowania do automatycznej obsługi należności, jakim jest robot Flobo.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]