Automatyka magazynowa – wózki i regały przemysłowe

Automatyka magazynowa – wózki i regały przemysłowe

Dzisiejsze hale magazynowe mają często olbrzymią powierzchnię i składują miliony sztuk produktów. To powoduje, że, aby zachować wysoką skuteczność ich pracy, trzeba wdrożyć stosowne rozwiązania. Z pomocą przychodzi automatyka magazynowa, usprawniająca procesy przechowywania, rozładunku i wysyłki magazynowanych materiałów. Pod tym określeniem kryje się szereg udogodnień, wśród których szczególne znaczenie mają wózki systemowe, system regałów przesuwnych oraz transport poziomy. Jak poprawiają one wydajność hal magazynowych?

Automatyka magazynowa – sprawny transport towarów

Jednym z największych wyzwań, z którym musiały się zmierzyć firmy spedycyjne, było uczynienie transportu produktów wewnątrz magazynu szybszym, bezpieczniejszym i efektywniejszym. W dzisiejszych czasach jest to możliwe dzięki technologiom takim jak transport poziomy oraz wózki systemowe. Pierwsze rozwiązanie, czyli systemy transportu poziomego, zazwyczaj składają się z dedykowanych zwrotnic oraz przenośników rolkowych, umożliwiających sterowanie ładunkiem. Natomiast zastosowanie wózków systemowych sprowadza się do poprowadzenia wózków po specjalnych torach, co pozwala na redukcję szerokości alejek z trzech do nieco ponad jednego metra.

Regały przemysłowe – dla składów o niewielkiej powierzchni

Inną przeszkodą, z którą pozwala uporać się automatyzacja magazynu, jest ograniczona powierzchnia. Jest on przede wszystkim dotkliwy w składach o niewielkim metrażu, jak również w chłodniach i mroźniach. Rozwiązaniem okazują się być przesuwane regały magazynowe. Dzięki ich zastosowaniu pojemność magazynu może zwiększyć się o kilkadziesiąt procent, a dotarcie do poszukiwanych palet będzie nieomal tak łatwe, jak w przypadku typowych systemów regałów. Do składowania towarów o mniejszej wartości, można dodatkowo zastosować automatyczne szafy magazynowe.