Badania operatorów – kilka przydatnych informacji

Badania operatorów – kilka przydatnych informacji

Dalsze informacje o badaniach operatorów Bielsko Biała na http://bit.ly/2xFh6Ze.

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się z trwającą długi czas i niezwykle dociekliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który zamierza zgłębić nasze rodzinne relacje. Okazuje się jednak, że badania te znajdują też zastosowanie chociażby w czasie określania zdolności do zatrudnienia osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: co się na nie składa?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie różnią się istotnie od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują skrupulatny wywiad zbierany przez psychologa, testy temperamentalne i osobowościowe, testy aparaturowe, a także testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia należy podejść otwarcie. Liczy się szczerość oraz rzetelność udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe mają największe znaczenie w wypadku osób planujących pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Ustalając ją zyskujemy wiedzę, czy badana osoba będzie w stanie w odpowiednio szybki sposób reagować na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają również zdolność do widzenia przestrzennego, oceny prędkości obiektów będących w ruchu i koncentracji uwagi. Wszystko to ma w wypadku operatorów dźwigów, wózków i innych urządzeń wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto je wykonuje?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może przeprowadzić jedynie psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, a do tego konieczne jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie można stracić uprawnienia do obsługi maszyn. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]