Badania psychologiczne kierowców – poradnik

Badania psychologiczne kierowców – poradnik

Potrzebujesz zlecić badania psychotechniczne Kęty? Zajrzyj tutaj

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają ustalić czy osoby badane mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. Jak przebiegają badania i co konkretnie weryfikują? Jakie urządzenia wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychologicznym. Do pierwszej należą osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii C+E. Do testów podchodzą też kierowcy, którzy wyczerpali limit punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się także kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – weryfikują poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. Najpierw osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks oraz cechy osobowości czy poziom lęku. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która sprawdza przede wszystkim widzenie po zmroku, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do badań wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, miernik czasu reakcji oraz aparat krzyżowy. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, jak dana osoba radzi sobie ze wskazaniem figur po oślepieniu światłem.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]