Badania wysokościowe – bądź bezpieczny podczas pracy na wysokości

Badania wysokościowe – bądź bezpieczny podczas pracy na wysokości

Tu dowiesz się, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko Biała.

Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości powyżej trzech metrów nad podłogą bądź ziemią. Dotyczy to zatem prac przede wszystkim budowlanych, ale także pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz osoby reprezentujące wiele innych zawodów. Jak przebiegają takie badania?

Co kontrolują badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo że zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy powinna być wykonywana z użytkowaniem specjalnych akcesoriów, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy tego rodzaju nie mogą wykonywać osoby mające zawroty głowy, cierpiące na kłopoty z równowagą bądź mające kłopoty ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi więc pełna diagnostyka z zakresu neurologii, laryngologii (co ma związek z równowagą i błędnikiem) i okulistyki. Badania przeprowadza się poddając osobę badaną nieskomplikowanym testom przy zastosowaniu specjalnej aparatury. W toku badań można również zdiagnozować schorzenia do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach, poddanie się im jest więc szczególnie istotne. Nie trzeba obawiać się, że niezbędne będzie przeznaczenie na te badania wiele czasu, ponieważ jest możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet w jeden dzień.

Badania wysokościowe – jak długo zachowują ważność?

Badania wysokościowe należy przeprowadzić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie jest to jednorazowy obowiązek. Mając na uwadze, że w trakcie wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, iż taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego typu należy poddawać się co 2-3 lata. Osoby, które przekroczyły pięćdziesiąt lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im rokrocznie.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]