Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te metody terapii okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna dysponuje środkami i technologiami, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentysta?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek często powtarzających się stanów zapalnych bądź postępującej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu kojarzyły się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Obecnie jednakże dostępne są środki, które zupełnie eliminują przykre doznania. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.