Gdzie wykonać badania psychologiczne kierowców?

badania kierowców Bielsko, badania kierowców Bielsko

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze wpływają kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów w myśl prawa muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat kilka zdań. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są badania na odpowiednich urządzeniach, podczas których badana jest percepcja szybkości, zdolność szybkiej reakcji podzielność koncentracji czy widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne opisy działania urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]