Hydroizolacja – zabezpieczenie obiektu przed wilgocią

Hydroizolacja – zabezpieczenie obiektu przed wilgocią

W trakcie budowy dowolnego obiektu, obojętnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie projektowania należy zatroszczyć się o stosowne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do niepoprawnie bądź w ogóle niezabezpieczonych ścian zmniejszy ich solidność i zdolność do izolacji cieplnej, jak również przyczynić się do rozrostu szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni.

Które fragmenty budowli powinno się chronić hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą głównie fundamenty, piwnice, balkony, dachy i tarasy zielone, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi czy też wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z profesjonalistami, którzy podpowiedzą, jakie elementy potrzebują ochrony przed wilgocią i jakiej technologii powinno się użyć w stosunku do danych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią warstwę uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z dziurawki, cegły czy pustaka wypalanego zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Z kolei tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, by każda warstwa posiadała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. W podobny sposób hydrolizuje się też balkony.

Hydroizolacja – komu ją zlecić?

Kluczowe jest, żeby projektowanie hydroizolacji, polecić doświadczonej ekipie, mającej długoletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, generalni wykonawcy i inwestorzy skorzystają na współpracy ze ekspertami podczas prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem węży iniekcyjnych, taśm dylatacyjnych, taśm PVC czy uszczelek pęczniejących. Z kolei na zamówienie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. inwentaryzacją, uszczelnieniem oraz naprawą przecieków wody, naprawą tarasów i balkonów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.