Przebieg badań wysokościowych

Przebieg badań wysokościowych

Chcesz poznać więcej informacji o badaniach wysokościowych Bielsko Biała? Skieruj się na www.badaniabielsko.pl.

Wielu czytelników pracę na wysokości kojarzy zwłaszcza z czyszczeniem okien w wysokościowcach oraz opieką nad kominami. W myśl obowiązujących w naszym kraju przepisów są to jednak wszystkie prace wykonywane na wysokości przekraczającej jeden metr. W sytuacji, gdy prace prowadzone są minimum 3 metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest zaś zaliczenie specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym więc się one opierają? W jakich przychodniach są wykonywane? Jakie choroby sprawią, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – w której przychodni?

Badania wysokościowe możemy wykonać odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której otrzymamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – o ile rzecz jasna efekty będą odpowiednie – zyskamy orzeczenie umożliwiające podjęcie pracy na wysokościach. Bywa też, że na wykonanie badań lekarskich nie mamy dużo czasu – w podobnych sytuacjach najlepiej postąpimy wybierając się sami do neurologa, laryngologa i okulisty w celu przeprowadzenia badań, a potem składając je w przychodni medycyny pracy, jednak najlepiej zgłosić się na badania w specjalistycznej poradni.

Na czym opierają się badania wysokościowe?

Badania wysokościowe powinny wykryć schorzenia, które powodują, iż praca na wysokościach jest ryzykowna. Do najistotniejszych tego typu chorób należą przede wszystkim epilepsja i choroby zmysłu równowagi, wady oczu (a dokładnie – potrzeba stosowania okularów (choć można to wyeliminować stosując szkła kontaktowe), jak również zez. Specjalista ma prawo poza tym odmówić podpisania zaświadczenia, jeżeli chorujemy na zaawansowaną hiperglikemię oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy wykonywać co 3 lata, zaś osoby po pięćdziesiątym roku życia – co 12 miesięcy.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]