Co wybrać do jazdy konnej – kask czy toczek jeździecki?

Co wybrać do jazdy konnej – kask czy toczek jeździecki?

Dowiedz się więcej o toczkach do jazdy konnej

Jazda konna jest jedną z tych dyscyplin sportowych, gdzie ryzyko upadków jest wyjątkowo duże. A te, przez sporą prędkość i wysokość, bywają naprawdę niebezpieczne. Na uszkodzenia podatna jest szczególnie głowa jeźdźca, która obligatoryjnie powinna być dobrze chroniona. W sklepach z artykułami dla amatorów jazdy konnej można kupić dwa rodzaje ochrony na głowę – kaski oraz toczki jeździeckie. Które z nich jednak dają lepszą ochronę? Co warto wiedzieć któregoś z tych produktów?

Kaski czy toczki jeździeckie? Co lepsze?

Pierwszym jeździeckim nakryciem głowy była zwykła, myśliwska czapka. Jej fason był inspiracją do powstania toczków. Współczesny toczek do jazdy konnej jest zwykle wyprodukowany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie daje jednakże tak dobrej protekcji jak kask, dlatego polecany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niewielkiej prędkości. Pod tym względem znacznie lepiej wypada kask jeździecki, stosowany przez wyczynowych sportowców, który posiada atesty stosownych organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy kask lub toczek jeździecki

Najistotniejszą kwestią przy doborze kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask musi dysponować odpowiednimi atestami, jak również pozwalać na regulację rozmiaru lub być perfekcyjnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku wskazane jest dokupić akcesoria – przede wszystkim pokrowiec, który uprości jego przewożenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Wybierając kask jeździecki nie należy też iść na kompromis. Dlatego, jeżeli w naszym mieście nie znaleźliśmy odpowiedniego modelu, można kupić go w sklepie internetowym.

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]