Czarne i zielone tablice kredowe i ich zastosowanie

Czarne i zielone tablice kredowe i ich zastosowanie

Zielona tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, nieważne czy mają 15, 20 czy 90 lat. To dlatego, że jest to obiekt stosowany w procesie nauczania od co najmniej dwustu lat i wygląda na to, że jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć również inne zastosowania.

Kilka słów o historii tablic kredowych

Na wstępie należy podkreślić, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Owszem z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy przede wszystkim te pierwsze, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni powstały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, gdyż wytwarzano je z bloków łupkowych lub desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były wykorzystywane od początku XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swój nowszy, zielony odpowiednik – lżejszy, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, iż czarne tablice kredowe wypadły z obiegu – są produkowane do dziś, ale w samej rzeczy nie są już drewniane ani z kamienia. Funkcjonowanie tablic kredowych w obu kolorach jest uzasadnione. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, z tej przyczyny sprawdza się w szkołach, gdzie trzeba patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez kilka godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej cechuje się wyższą kontrastowością, dlatego dobrze jest instalować takie tablice w dużych aulach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany detal. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla wzroku, są powoli zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których zaletą jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym mazakiem).

Czy można wykorzystać tablice kredowe w domu?

Tablice kredowe, zwłaszcza te o czarnym kolorze, to też doskonały dodatek dekoracyjny w domu. Świetnie komponują się z wystrojem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą przeróżne cytaty czy narysować obrazki i powiesić na ścianie zamiast plakatów. Plusem takiej dekoracji jest opcja okresowej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – opakowanie wielobarwnej kredy to koszt maksymalnie 6-8 złotych, a starczy na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można również rozrysować tabele z harmonogramem prac domowych, które muszą wykonać w tygodniu nasze dzieci. Można również zawiesić niedużą tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli bazgrać, ćwiczyć pisanie liter oraz grać z kolegami z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne popularne gry towarzyskie.