Czepki ochronne i maseczki higieniczne – konieczność w przemyśle spożywczym

maseczka jednorazowa, maseczka higieniczna

Zachowanie wymaganych standardów bezpieczeństwa w czasie produkowania artykułów spożywczych wymaga, by pracownicy linii przetwórczych posiadali odpowiednie ubranie ochronne, które uniemożliwia przedostanie się fragmentów ciał obcych do wytwarzanych towarów. Jednym z istotnych elementów tego typu odzieży roboczej są maseczki higieniczne i czepki, noszone na głowach pracowników.

Z czego wykonuje się czepki oraz kominiarki ochronne?

Najważniejszym zadaniem artykułów zabezpieczających głowę członków załogi, jest uniemożliwienie przedostaniu się jakichkolwiek włosów do produkowanej żywności. Właściciele zakładów przetwórczych dostarczają swoim pracownikom rozmaite nakrycia na włosy oraz twarz. Okrycia te wytwarzane są z reguły z polipropylenu (PP), który wyróżnia się odpowiednią przepuszczalnością powietrza, a przy tym może być szeroko stosowany w branży spożywczej, również do wytwarzania opakowań. Z tego tworzywa sztucznego wytwarza się m.in. czepki ochronne i kominiarki osłaniające większą część głowy. Te ostatnie można nabyć też w wersji z maseczką zasłaniającą nos i usta osoby. Polipropylen może być barwiony, wobec tego czepki oraz kominiarki ochronne z niego wykonane, można kupić w kilku kolorach, co na pewno docenią właściciele firm, którym zależy na spójności wizerunkowej marki. Tymczasem czapki ochronne (także te z daszkiem) wytwarzane są z przędzy akrylowej i bawełny.

Maseczki higieniczne zakrywające twarz także dla mężczyzn z wąsami

Maseczki higieniczne tworzą kolejną ochronę w trakcie produkcji. Niwelują one prawdopodobieństwo przedostania się do artykułów spożywczych kropelek śliny. Maski osłaniające twarz to artykuły, z których korzysta się tylko raz. One również wyprodukowane są z włókniny PP, która jest hipoalergiczna, nadzwyczaj lekka i niepyląca. Zależnie od potrzeb, w sektorze spożywczym używa się jedno-, dwu- bądź trzywarstwowe maski ochronne. Dla mężczyzn posiadających brodę i wąsy zaprojektowane są natomiast specjalne maski przykrywające całą szczękę sięgające ponad górną wargę.

Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]