Czym biopaliwo do biokominka różni się od drewna?

Czym biopaliwo do biokominka różni się od drewna?

Zdecydowałeś się na zakup biokominka, ale nie wiesz czym jest biopaliwo i czy można nim ogrzać mieszkanie? W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci istotne informacje, jakie warto znać o działaniu i wykorzystaniu biopaliwa do kominków.

Czym jest biopaliwo do kominka?

Płyn do biokominków to substancja tworzona na bazie alkoholu, w głównej mierze etanolu. Biopaliwa z wysokiej półki zawierają bioetanol, który produkowany jest z roślin, dzięki czemu są odnawialnym, biodegradowalnym paliwem, a na dodatek są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W czasie spalania się płynu nie wydziela się dym, zatem żadne substancje smolne nie są emitowane do atmosfery. Uwalnia się tylko para oraz CO2 w bezpiecznej dla ludzi dawce. Niemniej jednak z powodu emisji dwutlenku węgla nie można montować biokominków we wnętrzach, w których jest zamknięty obieg powietrza lub słaba cyrkulacja. Kupując płyn do kominków koniecznie sprawdźmy, czy jest zatwierdzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, bowiem wtedy będziemy mieć pełne przekonanie, iż produkt jest bezpieczny. Na pojemniku biopaliwa powinny być wyszczególnione informacje o jego składzie, w związku z tym jeśli producent nie ujawnia tych danych, a jednocześnie nie widzimy napomkniętego wcześniej certyfikatu, wybierzmy inny produkt. Z reguły droższe produkty cechują się lepszą jakością, bowiem na ich cenę składają się wydatki poniesione przez wytwórcę na lata testów i ulepszania biopaliwa. Po czym jeszcze poznać płyn do biokominka niskiej jakości? Podczas jego spalania będzie wydzielał się przykry zapach, pojawi się dym lub na obudowie biokominka osadzą się zanieczyszczenia.

Jak długo płonie płyn do biokominków?

Biopaliwo do biokominka spala się bezwonnie, jednak istnieje wiele domieszek aromatyzujących, które można do niego dolać, żeby emitowane podczas jego spalania ciepło rozprzestrzeniło po mieszkaniu też wybrany przez nas zapach. Na ile godzin wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa pali się od trzech do sześciu godzin, ale prędkość spalania jest zależna w głównej mierze od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w wielu modelach można regulować. Biopaliwo do kominków najczęściej można kupić w opakowaniach 1L lub 5L. Jeżeli kupimy duży biokominek, którego nadrzędnym zadaniem ma być ogrzanie mieszkania, będziemy musieli wyposażyć się w pokaźne ilości płynu. Jeśli natomiast biokominek ma mieć zastosowanie jako dekoracja i korzystamy z niego rzadko, odpowiedniej wybrać opakowania o małej objętości. Pamiętajmy, że płyn do biokominków to produkt palny, toteż najlepiej posiadać w domu tylko taką ilość jaka jest niezbędna do bieżącego wykorzystania.