Hobby obok głównego nurtu – banknoty kolekcjonerskie

Hobby obok głównego nurtu – banknoty kolekcjonerskie

Jeśli chcesz zamówić banknot kolekcjonerski, koniecznie sprawdź goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.

Kiedy mówimy o kolekcjonowaniu, jedną z natychmiastowych myśli obok zbierania pocztówek oraz znaczków jest numizmatyka. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, które budzą zainteresowanie zbieraczy. W połowie XX w. popularna stała się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych kwitów bankowych.

Banknoty – od dekad fascynują misternym designem

Pierwowzory papierowych środków płatniczych nie pojawiły się w Europie, ale w Chinach. Pierwsza ich wersja, bliska w swoim zastosowaniu najbardziej do współczesnych weksli, pojawiła się ponad 2100 lat temu w czasie władzy Dynastii Han i wykonana była ze skóry. Banknoty w postaci jaką znamy współcześnie uformowały się natomiast między VII a XII w. za czasów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Służyły jako udogodnienie dla handlarzy, ponieważ zwalniały ich od konieczności podróżowania na duże odległości z dodatkowym obciążeniem w formie metalowych monet. Europejczycy po raz pierwszy dowiedzieli się o papierowych środkach pieniężnych z opowieści słynnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, jednakże w państwach europejskich zaczęto je stosować w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Sukcesywnie tę formę rozliczenia zobowiązań przyjęto wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest zastępowana przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Być może bierze się coraz większe zamiłowanie do banknotów jako obiektów kolekcjonerskich, ponieważ nie tylko mają one walory historyczne, ale też artystyczną – od wieków przecież budzą uznanie drobiazgowym designem.

Banknoty kolekcjonerskie posiadają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe

Kolekcjonerzy banknotów, podobnie jak nimizmatycy, gromadzą przede wszystkim banknoty obiegowe ze wszystkich krajów świata. Są one bardzo łatwo dostępne, choć ich cena zdarza się znaczna – to zależne jest od ich stanu zachowania oraz roku wycofania z obiegu. Odrębnym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w niedużym nakładzie, z reguły w celu upamiętnienia znaczących wydarzeń czy sławnych postaci z kręgu polityki, nauki i kultury. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 i 50 zł emituje NBP. Upamiętniają one m.in. 600. rocznicę narodzin Jana Długosza banknot 20 zł) czy 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł). Co ciekawe, poza fenomenalną szatą graficzną, banknoty kolekcjonerskie mają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, przykładowo nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, recto-verso i znaki widoczne pod ultrafioletem.

ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]