Jak sprawić, by dziecko czytało więcej? Poleć mu książki dla nastolatków

książki dla nastolatków, książki dla młodzieży

Młodzież urodzona w XXI w. ma coraz mniejszą styczność z szeroko pojętą literaturą. Nastolatek wybierze najczęściej dostępną na kliknięcie rozrywkę w telewizorze, w telefonie czy na komputerze, a po książkę przeważnie sięga wtedy, jeśli jest to lektura szkolna. I również z powodu konieczności poznawania starych tekstów literackich dla wielu młodych ludzi czytanie dla przyjemności jest dalekim konceptem.

Literatura dla nastolatków – książki intrygujące młode pokolenie czytelników

Licealiści nie nie muszą ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. W ofercie księgarni jest masa literatury dla nastolatków zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy, którzy rozważają problemy i snują historie intrygujące młodsze pokolenie czytelników. Ta kategoria literatury otrzymała własną nazwę:“literatura Young Adult (YA)”. Jest to fikcja pisana dla czytelnika w wieku od 12 do 18 lat. Historie młodzieżowe sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu m.in fantastyka, obyczajówki oraz horrory. Jednakże cechą wspólną tych opowieści jest odwołanie się wyraźnie do generalnych doświadczeń młodego człowieka. Powieści te piszą więc o odkrywaniu swojej tożsamości, stosunkach z rodzicami, pierwszym zauroczeniu, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni czy odnajdowaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Czytanie literatury dla młodzieży pozwala młodzieży poczuć, że inni także borykają się identycznymi życiowymi zawirowaniami w okresie dojrzewania.

Czemu warto namawiać młodzież do czytania literatury młodzieżowej?

Rekomendujemy oferować nastolatkom interesujące je książki, gdyż zaktywizowanie w nich pragnienia czytania dla przyjemności z biegiem czasu przynosi multum korzyści. Dziecko, które regularnie czyta posiada szerszy zasób leksykalny i lepiej radzi sobie z gramatyką oraz ortografią, co dostrzegalnie upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Ale odkrywanie dylematów innych osób w porównywalnym wieku to również sposób na lepsze poznanie siebie, prywatnych potrzeb oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co ważne, opiekunowie w żadnym razie nie powinni szydzić zainteresowań dziecka. Jeżeli zatem nastolatek chętniej sięga po historie o superbohaterach czy duchach nie mówcie, że to bezsensowne tylko pozwólcie mu czerpać z nich uciechę!

Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa