Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

kantar, kantar dla konia, kantar sznurkowy

Kantar to pospolity fragment uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, ponieważ wyłączną różnicą między nimi jest nieobecność wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jeden z kluczowych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie rzadko się rozstają. W następstwie tego powinien on być dobrany do wymiarów i zarysu głowy konia, a także nie powodować u niego uszkodzeń skóry. Jak zatem znaleźć odpowiedni kantar dla konia? Na które jego atrybuty powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Co odpowiedniejsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy, a może podszywany?

W sprzedaży znajdziemy różne warianty kantarów: sznurkowe, podszywane, skórzane oraz taśmowe. Te pierwsze, nazywane też halterami, są rekomendowane ze względu na dużą kontrolę, którą jeździec dzięki nim ma nad wierzchowcem. Dla konia dużo wygodniejszy jest natomiast kantar skórzany albo taśmowy. Dużo większą wygodę przynoszą kantary podszywane – na przykład prawdziwym lub syntetycznym futerkiem, które można odpinać celem umycia. Taki kantar doskonale chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas treningów czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary znajdziesz na rynku

Kantary produkowane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Następny to shetty (0), który stosują właściciele koni szetlandzkich, a także większych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) jest natomiast opracowany dla kucy (np. connemara) i rocznych koni większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średniej wielkości i są odpowiednie między innymi dla trakenów, koni fryzyjskich, arabskich oraz holsztyńskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo perszeron) i większych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich).

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]