Nie da się ukryć, że pokaźna rzesza entuzjastów książek to wielbiciele upiornych opowiadań. Niektórzy preferują opowieści na granicy horroru, inni uwielbiają zagłębiać się w głębokie kąciki pogmatwanych umysłów seryjnych morderców i brutalnych bandytów. W natłoku podcastów i platform streamingowych, na których znajdują się tysiące produkcji opowiadających zainteresowanym historie z prawdziwego życia, jak i te zupełnie fikcyjne, wciąż jedną z najlepszych metod ich doświadczenia są książki kryminalne i thrillery.
Kryminalne książki i thrillery – czemu lubimy odczuwać strach?
Entuzjasta thrillerów oraz powieści kryminalnych od razu odpowie, że idzie o przyjemny przypływ adrenaliny. Oglądając albo czytając horrory pragniemy na chwilę pozwolić ponieść się mocnemu uczuciu strachu, którego sporadycznie doświadcza się na co dzień. Obecnie nie ma dla człowieka w naturze większych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to najczęściej finanse, praca albo problemy zdrowotne. Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy sytuacji, w których nasze ciało produkuje w dużych ilościach adrenalinę, nazywaną hormonem przetrwania i stresu. A właśnie uczucie strachu uczy nas działać w sytuacjach kryzysowych. To dlatego bajki braci Grimm czy Andersena mają nierzadko tak mroczny i brutalny wydźwięk – tak opowieści te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa otaczającego ich świata, pokazując im w tym samym czasie, że to co dobre nie zawsze zwycięża.
Literatura kryminalna i książki thrillery są lepsze niż serial
XXI wiek to wiek natychmiastowej rozrywki. Odbiorcy, o ile wyłuskają na nią wolną chwilę, poszukują filmu czy też serialu z zamkniętą historią, którego oglądanie zajmie nie więcej niż kilka godzin. Sympatycy klimatycznych thrillerów i kryminałów są niejako rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które oferowane są na różnych platformach VOD. Co warte uwydatnienia, często te filmy i seriale bazują one na popularnych książkach, ale nie są tak dobre jak pierwowzór i ich obejrzenie nie daje porównywalnej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, w szczególności powieść thriller i kryminalną, odbiera się w odmienny sposób niż film fabularny – spokojniej, czyli z większą uwagą. W słowie pisanym każda rozmowa, deskrypcja i bohater (a nawet postać z ostatniego planu) buduje klimat snutej opowieści. Strach wyzwalany jest u czytelnika zwykle stopniowo, lecz pozwala to na precyzyjniejszą analizę zaprezentowanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli zatem kochasz czytać i znajdujesz na to chwilę, daj się przestraszyć horrorom, thrillerom oraz kryminałom.
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa