Kryminały, horrory i thrillery – dlaczego lubimy czuć strach czytając książki?

literatura kryminalna, książki thrillery

Nie da się ukryć, że pokaźna rzesza entuzjastów książek to wielbiciele upiornych opowiadań. Niektórzy preferują opowieści na granicy horroru, inni uwielbiają zagłębiać się w głębokie kąciki pogmatwanych umysłów seryjnych morderców i brutalnych bandytów. W natłoku podcastów i platform streamingowych, na których znajdują się tysiące produkcji opowiadających zainteresowanym historie z prawdziwego życia, jak i te zupełnie fikcyjne, wciąż jedną z najlepszych metod ich doświadczenia są książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki i thrillery – czemu lubimy odczuwać strach?

Entuzjasta thrillerów oraz powieści kryminalnych od razu odpowie, że idzie o przyjemny przypływ adrenaliny. Oglądając albo czytając horrory pragniemy na chwilę pozwolić ponieść się mocnemu uczuciu strachu, którego sporadycznie doświadcza się na co dzień. Obecnie nie ma dla człowieka w naturze większych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to najczęściej finanse, praca albo problemy zdrowotne. Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy sytuacji, w których nasze ciało produkuje w dużych ilościach adrenalinę, nazywaną hormonem przetrwania i stresu. A właśnie uczucie strachu uczy nas działać w sytuacjach kryzysowych. To dlatego bajki braci Grimm czy Andersena mają nierzadko tak mroczny i brutalny wydźwięk – tak opowieści te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa otaczającego ich świata, pokazując im w tym samym czasie, że to co dobre nie zawsze zwycięża.

Literatura kryminalna i książki thrillery są lepsze niż serial

XXI wiek to wiek natychmiastowej rozrywki. Odbiorcy, o ile wyłuskają na nią wolną chwilę, poszukują filmu czy też serialu z zamkniętą historią, którego oglądanie zajmie nie więcej niż kilka godzin. Sympatycy klimatycznych thrillerów i kryminałów są niejako rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które oferowane są na różnych platformach VOD. Co warte uwydatnienia, często te filmy i seriale bazują one na popularnych książkach, ale nie są tak dobre jak pierwowzór i ich obejrzenie nie daje porównywalnej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, w szczególności powieść thriller i kryminalną, odbiera się w odmienny sposób niż film fabularny – spokojniej, czyli z większą uwagą. W słowie pisanym każda rozmowa, deskrypcja i bohater (a nawet postać z ostatniego planu) buduje klimat snutej opowieści. Strach wyzwalany jest u czytelnika zwykle stopniowo, lecz pozwala to na precyzyjniejszą analizę zaprezentowanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli zatem kochasz czytać i znajdujesz na to chwilę, daj się przestraszyć horrorom, thrillerom oraz kryminałom.

Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa