Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

Zobacz, gdzie zamówić łańcuchy śniegowe, wejdź na ebagaznik.pl

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Niemczech i Hiszpanii). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można nabyć?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy typy stworzone z myślą o stosowaniu w pojazdach ciężarowych, terenowych, dostawczych i osobowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi, motywem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Różne są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują głównie stal manganową bądź tytanową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba unikać poruszania się po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]