Materiały do drukarek 3D – poznaj ofertę dystrybutora

Materiały do drukarek 3D – poznaj ofertę dystrybutora

Więcej szczegółów o filamencie do drukarki 3D.

CadXpert proponuje szeroką ofertę materiałów do druku 3D: tworzywa termoplastyczne, żywice fotopolimerowe i inne. Materiały do drukarek 3D grupuje się na 4 kategorie:
– FDM (czyli fused deposition modeling) – warstwy topionych filamentów (tworzyw termoplastycznych). Wydzielamy tu 2 podkategorie: FDM do szybkiego tworzenia prototypów z niezbyt kosztownych termoplastów oraz FDM dla przemysłu używane do profesjonalnego wytwarzania z funkcjonalnych materiałów termoplastycznych,
– PolyJet – płynne żywice fotopolimerowe, utwardzane UV,
– SLA – żywice fotopolimerowe o rozmaitych właściwościach, które utwardza się z użyciem,
– SLS – spiekany selektywnie proszek poliamidowy.

Filament – nietoksyczny oraz ogólnodostępny materiał do drukarek 3D

Filament to tworzywo stosowane w drukarkach 3D pracujących w technologii FDM. To tworzywo oraz technologia druku są wykorzystywane do ekspresowego prototypowania z prostych do modelowania surowców, a także do seryjnej produkcji oraz testowania funkcjonalnego. Jakie filamenty są przeważnie stosowane w drukarkach 3D? Zazwyczaj sięga się po tworzywa inżynieryjne (między innymi te o wysokiej udarności) albo mające specyficzne cechy (przykładowo ognioodporność) oraz łatwe w obróbce poliestry alifatyczne czyli PLA. Technika druku FDM dotrzymuje kroku wydrukom uzyskanym za pośrednictwem innych rozpowszechnionych metod, czyli termoformowania czy wtrysku. Największe plusy filamentów to atrakcyjna cena idąca w parze z dobrą jakością wydruku 3D, powszechna dostępność, a także proekologiczny sposób ich wytwarzania (nietoksyczny i czysty, więc wytworzone tą metodą prototypy mogą być wykorzystywane m.in. w biurach).
W ofercie CadXpert w technologii FDM znajdziemy filamenty:
– elastomery,
– inżynieryjne,
– do szybkiego prototypowania.

Materiały do druku 3D – zastosowanie fotopolimerów

Oprócz filamentów, CadXpert oferuje również wiele innych materiałów do drukarek 3D. W technologii PolyJet są to między innymi materiały:
– gumopodobne,
– żywice imitujące właściwości polipropylenu,
– wysokotemperaturowe.
PolyJet jest uważana za wszechstronną a jednocześnie niezmiernie dokładną technologię drukowania w 3D. Poszczególne warstwy płynnych żywic fotopolimerowych są utwardzane kolejno przy pomocy światła ultrafioletowego. Za sprawą swoich cech korzysta się z nich przeważnie do tworzenia prototypów odwzorowujących wyrób końcowy, anatomicznych, inżynieryjnych czy koncepcyjnych. Z tego materiału produkowane są także pojemniki, opakowania i inne produkty codziennego użytku.
Z kolei w stereolitografii (innymi słowy technologii SLA) są to m.in. materiały:
– inżynieryjne,
– stomatologiczne,
– standardowe,
– odlewnicze.
Jakie przeznaczenie ma płynna żywica fotopolimerowa, którą utwardza się wiązką lasera? Całkiem szerokie. Najczęściej używamy jej w medycynie i przemyśle do trójwymiarowego druku projektów koncepcyjnych oraz prototypów, a także wszelkich elementów, w których chcemy uzyskać efekt gładkiej powierzchni.

CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]