Rolety wewnętrzne – jakie zamówić do domu

Rolety wewnętrzne – jakie zamówić do domu

W przeciwieństwie do mieszkańców krajów skandynawskich, Polacy przywykli do przesłaniania okien. Tak chronimy naszą prywatność, lecz także pomaga to regulować ilość promieni słonecznych docierających do pomieszczeń mieszkalnych. Najczęściej do zasłaniania okien używa się firanek i zasłon, jednak w ostatnich kilkunastu latach coraz częściej decydujemy się na rolety wewnętrzne, które zakładamy na okna.

Jakie rolety wewnętrzne dostaniemy w sklepach?

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy bogaty wybór różnych rodzajów rolet: rzymskich, zaciemniających, ściennych czy okiennych. W większości z nich zakupimy również wszelkie niezbędne dodatki, czyli karnisze metalowe, rozety, kółka z żabkami czy wsporniki sufitowe i ścienne. W jednym miejscu będziemy mogli skompletować pełen zestaw konieczny do instalacji rolet. Natomiast to, które rolety będą nam odpowiadać, będzie zależne od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, żeby robić zakupy z głową. Na przykład, rolety rzymskie dobrze prezentują się na niewielkich oknach, jednak nie nadają się dla alergików. Na roletach rzymskich dość łatwo osiada kurz, ponieważ produkowane są one z tkanin zasłonowych lub firanowych.

Rolety dzień-noc – promienie słoneczne pod Twoją kontrolą

Do regulacji dopływu światła do mieszkania posłużą rolety dzień-noc. Sprawdzą się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach: w pokoju dziecięcym, biurze, salonie, a także w łazience. Takie rolety posiadają naprzemienny splot pasów zaciemniający i transparentnych. Wiele możliwości ich ułożenia względem siebie pozwala na regulację natężenia światła, które będzie przez nie przenikać. Co ważne, regulacja ma miejsce bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Z kolei rozpowszechnione rolety zaciemniające pozwalają na całkowite zaciemnienie pokoju, ponieważ wykonane są z materiału, które nie przepuszcza promieni słonecznych. Rolety zaciemniające sprawdzą się szczególnie w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na zamówienie – o czym pamiętać

Nasze okna nie zawsze muszą mieć standardowe rozmiary i okazać się może, że rolety o wymiarach oferowanych przez producenta nie będą pasować. W takim przypadku pozostaje nam wykonać rolety na zamówienie. Pamiętajmy jednak o tym, aby właściwie zmierzyć rozmiar okien, gdyż źle dopasowane rolety nie spełnią swojego zadania i będą wyglądać nieestetycznie. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia albo nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, zlećmy to fachowcom.