Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu – o zamkach do drzwi

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu – o zamkach do drzwi

O tym, że o bezpieczeństwo mieszkania powinniśmy dbać wszystkimi możliwymi środkami, nikogo nie musimy przekonywać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed złodziejami jest zamek drzwiowy, który powinien być na tyle niezawodny by uniemożliwić lub maksymalnie utrudnić nieproszonym gościom wtargnięcie do naszego mieszkania. By ten spełnił swoje zadanie, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów i mieć właściwą konstrukcję. Jak zatem wybrać zamek do drzwi zewnętrznych, a jak do tych znajdujących się wewnątrz domu?

Zamki do drzwi zewnętrznych

Z uwagi na bezpieczeństwo w drzwiach wejściowych należy założyć dwa zamki. Do drzwi zewnętrznych przeznaczone są głównie zamki wpuszczane, gwarantujące doskonałą ochronę jednocześnie zachowując walory wizualne drzwi. Ponadto na drzwiach wejściowych powinien znaleźć się jeden zamek pomocniczy – może to być zarówno kolejny zamek wpuszczany, jak i model montowany na skrzydle. W trosce o naszą wygodę, możemy także użyć wkładek bębenkowych obsługiwanych kluczem typu master key, który otwiera kilka zamków.

Zamki drzwiowe do mieszkania

Niższe wymagania możemy mieć w stosunku do zamków wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do szafek, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Podstawowe zadanie, jakie mają tego typu zamków do drzwi to zapewnienie prywatności i zapobieganie przypadkowemu otwarciu. Przy ich wyborze warto więc kierować się w pierwszej kolejności ich wyglądem (powinien być spójny z wystrojem pomieszczenia), funkcjonalnością i prostotą konstrukcji, co umożliwi wykonanie napraw we własnym zakresie.